Прејди на содржината

Ротердамско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ротердамско метро

Општо
МестоРотердам, Холандија
Тип на превозБрз транзит и лесна железница
Бр. на линии5
Бр. на станици70
Патници годишно99 милиони (2019)[1]
Мреж. местоRET (англиски)[2]
Сообраќање
Почнал9 февруари 1968 година
ПревозникRET
Бр. на возила167[3]
Технички податоци
Долж. на системот100.6 kм (62.5 ми)
Напојување750 V DC

Ротердамско метро ( холандски: Rotterdamse metro ) е брз транзитен систем управуван во Ротердам, Холандија и околните општини од страна на РЕТ. Првата линија, наречена Noord - Zuidlijn (линија Север - Југ) се отворила во 1968 година и сообраќала од станицата Централ до Зуидплеин, преминувајќи ја реката Нова Меза во тунелот. Тоа бил првиот метро систем што се отворил во Холандија. Во тоа време исто така била една од најкратките метро линии во светот со должина од само 5.9 километри.

Во 1982 година била отворена втората линија, линијата Оост - Вестлин (исток - запад линија), која се движела помеѓу станиците Капелсбруг и Кулхавен. Кон крајот на 90-тите, линиите биле именувани по двајца историски граѓани на Ротердам, „Еразмо“ (Север - Југ) по Еразмо и линијата „Каланд“ (Исток - Запад) по Питер Каланд . Заклучно со декември 2009 година, овие имиња биле исфрлени во прилог на комбинација на букви и бои, за да се потенцира и разјасни разликата помеѓу одделните гранки, особено на поранешната линија Исток - Запад.

Линии[уреди | уреди извор]

Линија A and B

На североисток од Ротердам, линиите А и Б се разгрануваат до Биненхоф (линија А) и до Неселанд (линија Б). Втората е продолжена од септември 2005 година; пред тој датум, оваа линија завршувала во Де Тохтен.

Возен парк[уреди | уреди извор]

Серии Изградена Број на возила Производител Во употреба Влечење напојување Должина на возилото Кабини
5000 (МГ2) 1966–19671970 година
5001-5027</br> 5051-5066
Веркспор Не Само трета железница 29 метарs (95 ст) 2
5100 (MG2) 1974-1975 година 5101-5126</br> 5151-5152
Даваг Не Само трета железница 29 метарs (95 ст) 2
5200 (SG2) 1980–1984 година (5201-5271) 5201 + 5229 уништена во пожар во 2006 година Даваг Не Трета железницаНадземна жица
29.8 метарs (98 ст) 2
5300 (MG2 / 1) 1998–2001 година 5301-5363 Бомбардиер Да Само трета железница 30.5 метарs (100 ст) 1
5400 (SG2 / 1) 2001–2002 година 5401-5418 Бомбардиер Да Трета железница


Надземна жица
30.5 метарs (100 ст) 1
5500 (RSG3) 2007–2009 година 5501-5522 Бомбардиер Да Трета железницаНадземна жица
42 метарs (138 ст) 2
5600 (SG3) 2009–2011 година 5601-5642 Бомбардиер Да Трета железницаНадземна жица
42 метарs (138 ст) 2
5700 (HSG3) 2015–2017 година 5701-5722 Бомбардиер Да Трета железницаНадземна жица
42 метарs (138 ст) 2
Метро станица Пернис
Метро станица Трулстралаан

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://mrdh.nl/system/files/projectbestanden/3.%20Concept%20vervoerplannen%202021%20RET%20%28Metro%2C%20Tram%20en%20Bus%29.pdf[мртва врска]
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-11-25. Посетено на 2020-05-14.
  3. „Over RET - Materieel“ [About RET - Vehicles] (холандски). РЕТ. Посетено на 2020-03-12.