Прејди на содржината

Римско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Римско метро
Metropolitana di Roma logo
A S300 train at Conca d'Oro station
Општо
МестоРим, Италија
Тип на превозМетро
Бр. на линии3[1]
Бр. на станици73[1][2][Note 1]
Патници годишно279 милиони (2012)[1]
Мреж. местоATAC S.p.A.
Сообраќање
Почнал9 февруари 1955; пред 69 години (1955-02-09)
ПревозникATAC SpA
Бр. на возила83 возови[1]
Технички податоци
Долж. на системот60.0 kм (37.3 ми)[1][2][3]
Колосек1,435 mm
(стандардна пруга)
Напојувањежичен погон
Карта на системот

Римското метро (италијански: Metropolitana di Roma) е метро систем кој оперира во Рим, Италија. Тоа започнало со работа во 1955 година, со што станало најстаро во земјата.

Метро се состои од три линии - А (портокалова), Б (сина) и Ц (зелена) - кои работат на 60 km на трасата, опслужувајќи 73 станици.[1][2][Note 1] Првичните линии во системот, линиите А и Б, создаваат X облик со линиите што се пресекуваат на станицата Термини, главната железничка станица во Рим. Линијата Б се дели на станицата Болоња на две гранки. Третата линија е отворена во 2014 година и се поврзува со остатокот од системот преку клучка со линијата А во Сан Џовани.

Локалниот оператор за превоз во Рим, ATAC, работи со метрото и неколку други железнички услуги: линијата Рим-Лидо, линијата Рим-Џардинети и линијата Рим-Норд. Првата од овие, Рим–Лидо, кој го поврзува Рим со Остија, на море, е делотворен дел од метро мрежата. Се работи на слични линии и користи возови слични на оние што служат на Метрото.

  1. 1,0 1,1 Сметајќи ја Термини, меѓуделничната станица помеѓу линиие А и Б, Сан Џовани, меѓуделничната станица помеѓу линиите А и Ц, само еднаш.
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Home > Azienda - I numeri di atac - Trasporto pubblico“ [Home > Company - The numbers of ATAC - Public transportation] (италијански). ATAC (Рим). 8 ноември 2014. Посетено на 14 мај 2020.
  2. 2,0 2,1 2,2 Marco Chiandoni (30 јуни 2015). „Rome metro Line C reaches Lodi“. International Railway Journal. Посетено на 14 мај 2020.
  3. „IL SETTIMANALE – VIDEO – Prossima fermata Lodi, la metro C di Roma si avvicina al centro“. Gazzettadeitrasporti.it. 27 јуни 2015. Посетено на 14 мај 2020.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]