Википедија:Избрана снимка/2010/јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: VI
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрана снимка е онаа содржина која корисниците на Ризницата ја сметаат за најквалитетна согласно правилата за избрани слики и снимки на Ризницата. Овие содржини се прикажуваат на Главната страница.

Доколку викизаедницата која создава на и ја користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден да биде избрана содржина која е од посебно значење за неа поведува постапка согласно правилата за избор на снимка, т.е. содржината мора да биде изгласана за квалитет, содржината мора да има регулирани авторски права.

Предлагачот на снимката потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под содржината исто така оди на главната страница, и ја опишува содржината или нејзините посебности.

Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени предвид при сумирањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето.

Избрана содржина е содржината која на Ризницата била избрана за снимка на денот освен ако викизаедницата која создава на и ја користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на Главната страница треба да биде избрана содржина која е од посебно значење тогаш за избрана се смета:

  • содржината која добила најмногу гласови {{за}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}}, содржини која има добиено помалку гласови {{против}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, содржини која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, содржини која е избрана на Ризницата.

Избраната содржини се поставува на Главната страница. Архива на избрани медија содржини прикажани на Главната страница во текот на месец јуни 2010 година.


1 јуни 2010 2 јуни 2010

„Бог на среќата, Бог полн привлечност“ (Dieu du bonheur, Dieu plein du charmes), полонеза од комичната операИзмамениот измамник“ (Le Trompeur Trompé, 1800) од Пјер Гаво и либрето на Франсоа Бернар-Валвил. Изведба на историски инструменти.

Симфонија бр. 40 во г-мол (KV 550) став I (Молто алегро) од Волфганг Амадеус Моцарт (1756-1791) во изведба на симфонискиот оркестар на Фулда (Германија)
3 јуни 2010 4 јуни 2010

Месечината минува пред Сонцето. Снимка од вселенското летало STEREO-B (февруари 2007 г.)

Снимка од стрелна камера на американски хеликоптер AH-64 Aпачи на должност во Ирак како убива осомничени припадници на Ирачките бунтовници.
5 јуни 2010 6 јуни 2010

Химната на Јапонија насловена како „Кимигајо“ (君が代) во изведба на оркестарот на воена академија во Тојама (1930 г.)

Втор менует од „Дванаесет менуети“ од Фернандо Сор, Оп. 11, во изведба на википедијанецот Jujutacular.
7 јуни 2010 8 јуни 2010

„Нафора и молитви“ (Hostias Et Preces) од Еугенио Терцијани (1824-1889), во изведба на кастрат на папскиот хор, Алесандро Морески (1858-1922). Морески е единствениот кастрат од кого постои снимка, и претставува единствен увид во оваа некогашна музичка традиција.

„Убава ќерко на љубовта“ (Bella figlia dell'amore) од операта „Риголето“ од Џузепе Верди во изведба на Енрико Карузо, Беси Абот, Луиз Хомер и Антонио Шоти (снимка од 1907 г.)
9 јуни 2010 10 јуни 2010

„Химна за убавината“ од стихозбирката „Цвеќиња на злото“ (1857) од Шарл Бодлер. Рецитира: Огистен Брино.

Тангото „За една глава“ (Por una cabeza, 1935 г.) од Карлос Гардел и Алфредо Ле Пера.
11 јуни 2010 12 јуни 2010

Прв чин од комедијата „Ладалото на леди Виндермир“ (1892) од Оскар Вајлд, остра сатиризација на викторијанското високо друштво во режија на Фергус Рос Фериер во име на Друштвото за снимена драматургија при Кембричкиот универзитет.

Химната на Русија во изведба на Претседателскиот оркестар и Кремљскиот хор по повод стапувањето на должност на претседателот Дмитриј Медведев во Кремљ на 7 мај 2008. Денес, на 12 јуни се одбележува празникот „Ден на Русија“.
13 јуни 2010 14 јуни 2010

Став I: „Марс, носителот на војни“ од оркестралната свита „Планети“ (Оп. 32) од Густав Холст (искомпонирана 1914-1916 г.)

„Дивертисман Бр. 20 - Танцова варијација (Пицикати)“ од балетот „Силвија“ (Чин III) од 1876 г. Кореограф: Луј Мерант. Музика: Лео Делиб.
15 јуни 2010 16 јуни 2010

Жонглирање со запалени палки. Улична изедба по повод манифестацијата „Торденшолдови денови 2009“ во Фредериксхавн, Данска.

Рондо за 2 обои, 2 кларинета, 2 хорни и 2 фагота (WoO 25, финале на „Дувачки октет“, Бр. 103) (1792) од Лудвиг ван Бетовен
17 јуни 2010 18 јуни 2010

Валцер во Дес-дур, Оп. 64 Бр. 1, популарно наречен „Минутен валцер“ (1847) од Фредерик Шопен

Реклама за корсети „Ворнерс“ од 1910-тите.
19 јуни 2010 20 јуни 2010

„Симфониски прелудиум“ во А-дур (Оп. 1), дипломска работа на младиот Џакомо Пучини во 1882 г.

Евангелистот Били Греам на стадионот Фејенорд во Ротердам, Холандија (30 јуни 1955 г.)
21 јуни 2010 22 јуни 2010

Унгарски танц бр. 6 во Д-дур“ (Виваче WoO 1, за оркестар, 1852-1869) од Јоханес Брамс (1833-1897). Симфонски оркестар на Фулда (Германија)

Виолински концерт во е-мол“ (Оп. 64, Став I, Алегро молто апасионато, 1838-1845) од Феликс Менделсон (1809-1847), во изведба на симфонискиот орестар од Фулда, Германија.
23 јуни 2010 24 јуни 2010

Забрзана 40-минутна снимка на поларна светлина (аурора) во Исланд.

Царче ги рани младите со пајаци.
25 јуни 2010 26 јуни 2010

Рег „Жабји нозе“ (Frog Legs Rag, 1906 г.) од композиторот на регтајм Џејмс Скот во изведба на Адам Керден на електронско пијано.

„Опанен пунгакченги“ (오빠는 풍각쟁이), популарен корејски трот од 1938 г. од Ким Сонг Кју и Парк Јенг Хо во изведба на Парк Хјанг Рим.
27 јуни 2010 28 јуни 2010

Првите чекори на едно новородено срнче.

„По Катрина“ - краток филм за ураганот Катрина од НАСА.
29 јуни 2010 30 јуни 2010

Сина сојка како крши оревчиња.

Забрзана снимка на превоз со автобус по центарот на Сиетл, САД.

Функција[уреди извор]

  • Избрана медија на главната страница за месец јуни 2010 година.
  • thumb=yes - прикажува медија во рамка
  • title=yes - приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no - не прикажувај опис
  • float=left/right - за позиционирање на медија лево или десно (по основно = left)
  • day - датум за кој се бара медија на денот