Аксарај (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Аксарај (провинција))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аксарај
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Аксарај во Турција
Местоположба на покраината Аксарај во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7,626 км2 (2,944 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total425,612
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Повик. бр.0382
Рег. таб.68

Аксарај (турски: Aksaray) — покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Аксарај. Покраината има 425 612 жители (2006) и површина од 7 626 км2. Разделена е на 8 окрузи.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]