Црква на трите светители (Подилски реон - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на трите светители
Трьохсвятительська церква
МестоКиевско-печерска лавра,  Киев
Земја Украина
Историја
Основана1183
Архитектура
Стилукраински барок
Урната1936

Црквата на трите светители (украински: Трьохсвятительська церква) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1183 година, а била разрушена во 1936 година.