Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 171 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-{{грбови|Општина +{{општинскигрб|Општина))
| површина =
| копно =
| вода =Дебарско Езеро
| паркови =
| надморска височина =625
| латитуда = 41° 31' 30" N
| лонгитуда = 20° 31' 38" E
| густина на население =
| година на попис2 = 2002
| етнички групи =Албанци, Македонци, Роми, Турци
}}
 
'''Дебар''' — град во западниот дел на [[Македонија]] и административен центар на [[Општина Дебар]], која опфаќа уште и 17 села. СпоредСе пописотнаоѓа одво 2002[[Дебарска годинаКотлина|Дебарското Поле]], градотпокрај ималбрегот населениена од[[Дебарско 14.561Езеро|Дебарското жителЕзеро]]. Градот еПретставува центар на Дебарскиоткрајниот западен регион, кој главно е населен со [[Македонци-муслимани|Македонци од муслиманска вероисповед]].
 
== Етимологија ==

Прегледник