Разговор:Дебар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
WikiProject Macedonia Logo mk.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Македонија, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за Македонија. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.

Треба појќе внимание да се има кон Македонските градој, особено од западнио дел на Македонија. Поубо да бидат уредени и да се клаваат за статии за месецот за секој да можи да разбери оти тие се во Македонија, а не во Албанија или Косово.

Ѓорѓи Талески, Прилеп,МАКЕДОНИЈА В.Е.П.

Мнозинство се шиптари? :) Го сменив

Aleksandar L

Убаво што го смени, иако според мене Шиптари не е навредлив збор бидејќи тие самите себеси се нарекуваат Shqipёtar/Shqipёs (но најчесто не се изговара Шќиптар, туку самите Албанци го изговараат Шиптар).

Исто така и во сите статии каде што се спомнуваат Македонците со исламска вероисповед не би требало да стои називот Торбеши.

Поздрав Македонец 20:48, 25 септември 2006 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • филизоф* во философ*, с наместо з, правописна грешка.
  • картата наместо мапата, англицизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 14:12, 7 август 2010 (CEST), управуван од Brest.