Прејди на содржината

Јанко Обочки

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јанко Борисов Обочки (Дебар, 20 октомври 1935) — поранешен македонски хирург, неврохирург, примариус и министер за здравство на СФРЈ и СР Македонија.

Биогрфаија[уреди | уреди извор]

Обочки е роден во Дебар на 20 октомври 1935 година. Бил директор на Градската општа болница во Скопје во периодот од 1970 до 1986 година. Во 1973 година го основал Неврохируршко одделение во Градската болница во Скопје. Бил републички (1988 - 1991) и сојузен министер за здравство (1986 - 1988) во времето на СФРЈ[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Arrangement concerning the detachment of Yugoslav work ers from associated labour organizations in the Socialist Federal Republic of Yugoslavia and their employment on work contracts in the Federal Republic of Germany. Signed at Belgrade on 24 August 1988“ (PDF) (германски и српскохрватски). United Nations. 1988. Посетено на 2010-04-11.