Пајак (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Пајак Планина)
Пајак
Πάικο
Paiakpl031.jpg
Поглед на Пајак
Највисока точка
Надм. вис.1.650 м [1]
Друго имеΠάικο
Географија
Пајак на интерактивна карта

Карта

МестоЕгејска Македонија, Грција
Матичен венецЦентрална Македонија

Пајак (грчки: Πάικο, Пајко) — планина во Егејска Македонија, денес во Грција.[3]

Планината се наоѓа во северниот централен дел на Егејска Македонија и низ неа минуваат општинските граници на Пајонија, (на исток), Меглен (на запад) и Постол на југ на областа Централна Македонија.

Највисок врв е Поглед (Πογλέτι, Поглети) - 1.650 м. Други врвови се Вртоп (Βερτόπια, Вртопија), 1.490 м и Гроб (Γκροπ, Гроп), 1.458 м.

Во источното подножје на Пајак се градовите Гуменџе (Гумениса) и Бојмица (Аксиуполи), јужно - Ениџе Вардар (Јаница), а на западната страна Меглен (Моглена).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 2013-09-14.
  2. [1]
  3. „Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης“. Архивирано од изворникот на 2009-08-04. Посетено на 2021-08-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]