Шрнак (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ширнак (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
sirnak
Şırnak
Покраина во Турција
Местоположба на покраината sirnak во Турција
Местоположба на покраината sirnak во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7.172 км2 (2.769 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total430.109
 • Густина60,000/км2 (160,000/ми2)
Повик. бр.0346
Рег. таб.73

Ширнак (турски: Şırnak) е провинција во југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ширнак. Покраината има 403 607 жители (2006) и плоштина од 7172 кв.км. Разделен е на 18 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]