Хаќари (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хакари (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хаќари
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Хаќари во Турција
Местоположба на покраината Хаќари во Турција
ЗемјаТурција
РегионИсточна Анадолија
Површина
 • Total7.121 км2 (2.749 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total272.566
 • Густина38/км2 (99/ми2)
Повик. бр.0438
Рег. таб.30

Хаќари (турски: Hakkâri ) е покраина во југоисточна Турција. Административен центар е истоимениот град Хаќари. Покраината има 272 566 жители (2006) и површина од 7 121 км2. Разделен е на 4 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 37°27′58″N 44°03′52″E / 37.46611° N; 44.06444° E / 37.46611; 44.06444