Разлика помеѓу преработките на „Голем Австралиски Залив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: ==Видете уште== → == Поврзано ==
с (→‎Литература: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB)
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: ==Видете уште== → == Поврзано ==)
 
'''Големиот Австралиски Залив''' е отворен залив на југот од [[Австралија]]. Се простира помеѓу равницата [[Нуларбор]] на север и Р'тот [[Пејзли]] на запад, Р'тот [[Карнот]] на исток во должина од околу 1,200 километри. Територијално припаѓа на соединетите држави на [[Јужна Австралија]] и [[Западна Австралија]]. Големиот Австралиски Залив е дел од [[Индискиот Океан]]. Бреговите на заливот се прилично стрмни со клифофви кои достигнуваат висина и до 60 метри. Првиот човек којшто запловил по овој залив бил холандскиот морепловец [[Тисен]] во [[1627]] година. Конечниот опис на заливот го дале [[Метју Флиндерс]] и [[Едвард Џон Ејр]]. Населеноста на бреговите е мала, така што има повеќе мали населби како Јукла, Ејр, Фолерс Беј и др. На источниот брег има повеќе расфрлани помали острови. Длабочината на заливот изнесува 200 [[метри]] на 200 [[километри]] од бреговите.
 
== Поврзано ==
==Видете уште==
* [[Залив Спенсер]]
 

Прегледник