Прејди на содржината

Тисен

Координати: 51°57′N 12°18′E / 51.950° СГШ; 12.300° ИГД / 51.950; 12.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тисен
Градски дел во Косвиг
Поглед кон Тисен
Поглед кон Тисен
Поглед кон Тисен
Тисен во рамките на Германија
Тисен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг
Основни податоци
Површина 22 км2
Надм. височина 86 м
Население 676  (31 декември 2009)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06862
Повик. бр. 034907
Координати 51°57′N 12°18′E / 51.950° СГШ; 12.300° ИГД / 51.950; 12.300

Тисен — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010, е дел од градот Косвиг.