Прејди на содржината

Културно наследство на Македонија во Општина Росоман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на градби прогласени за културно наследство на Македонија на подрачјето на Општина Росоман според евиденцијата во Регистарот на културно наследство на Управата за заштита на културното наследство на Македонија (УЗКН).[1]

Број Општина Населено место Објект Фотографија
1 Општина Росоман Манастирец Средновековна кула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 29 март 2022.