Манастирец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастирец
Манастирец is located in Македонија
Манастирец
Местоположба на Манастирец во Македонија
Манастирец на интерактивна карта

Координати 41°29′17″N 21°56′40″E / 41.48806° СГШ; 21.94444° ИГД / 41.48806; 21.94444Координати: 41°29′17″N 21°56′40″E / 41.48806° СГШ; 21.94444° ИГД / 41.48806; 21.94444
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Росоман
Област Тиквеш
Население 321 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 11028
Надм. вис. 322 м
Манастирец на општинската карта
Манастирец во Општина Росоман.svg

Атарот на Манастирец во рамките на општината
Commons-logo.svg Манастирец на Ризницата


Манастирец — село во Општина Росоман, во областа Тиквеш, во околината на градот Кавадарци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во областа Тиквеш, оддалечено 10 километри северно од Кавадарци, 19 километри западно од Неготино и 4,5 километри јужно од општинскиот центар Росоман.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Манастирец е населено уште од бронзеното време, за што сведочи наоѓалиштето Хусков Рид над селото.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Манастирец живееле 188 жители, сите Македонци, од кои 116 христијани и 72 муслимани.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Манастирец имало 72 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година селото имало 321 жител, од кои 315 Македонци и 6 Срби.[4]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[5]

Година1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 188[2] 72[3] 273 261 256 203 173 116 117 321

Родови[уреди | уреди извор]

Според истражувањата од 1920-тите, родови во селото биле:[6]

  • Македонски муслимански: Веселовци-Оџевци (4 к.) староседелци од старото село; Сулејмановци (3 к.) доселени се од Кавадарци на почетокот од XIX век; Јусуфовци (4 к.) и Салијовци (1 к.) доселени се во различен период од Сирково.
  • Македонски православни: Соколовци (2 к.) доселени се од селото Паликура во 1850 година; Соколовци (1 к.) доселени се од селото Бунарче, а таму од Мариово; Нацовци (1 к.) доселени се од селото Рибарци; Иговци (1 к.) доселени се од селото Ракле; Малиновци (1 к.) доселени се од селото Трстеник; Науновци-Табаковци (1 к.) доселени се од селото Рибарци, а таму од Сопот; Мицовци (1 к.) доселени се од селото Ваташа.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 715 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 258 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[1]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Љубаш се натпреварува во општинската лига на Кавадарци.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 154. ISBN 9989-649-28-6.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр.153
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 104 - 105.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец.
  7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]