Средновековна кула (Манастирец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Средновековна кула - кула од камен која што се наоѓа во село Манастирец, Општина Росоман во близина на Тиквешкото Езеро.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Таа се наоѓа во центарот на селото, во некогашниот беговски чифлиг.

Историја и намена[уреди | уреди извор]

Времето кога е подигната не е познато, но од нејзината конструкција се гледа дека служела за одбрана. Кулата е градена од камен и малтер. Таа е висока 20 метри и е со куполест покрив.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Споменици на културата на Македонија, Мисла, Скопје, 1980