Корисник:Kiril Simeonovski/Песок 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија која секој може да ја уредува
106.311 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Линебург

Линебургград во истоимениот округ, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Градот се наоѓа на реката Илменау, околу 50 километри југоисточно од Хамбург, на работ на Линебуршкото Поле и припаѓа на метрополитенската област Хамбург. Линебург се наоѓа на само 15 километри јужно од границата со Шлезвиг-Холштајн и Мекленбург-Западна Померанија.

Градот претставува административно седиште на истоимениот округ и има околу 77.500 жители. Поширокото градско подрачје ги опфаќа и општините Адендорф, Бардовик, Барендорф и Репенштет, со што вкупното население во оваа агломерација е околу 126.000 жители.

Линебург ја додал титулата „Ханзин град“ во своето име во 2007 година, како признание за своето членство во поранешниот сојуз Ханза. Во градот се наоѓа Универзитетот Лојфана. (Дознајте повеќе...)

Избрана мултимедијална содржина на денот
Friends Towers, Munich, June 2019.jpg
Дел од фасадата на кулите „Пријателки“ — станбени висококатници во Минхен, Германија.
Дали сте знаеле…

Од најновите статии на Википедија:

Реконструкција на тврдината Маркови Кули како кастел во VI век
На денешен ден…

Денес е 6 јуни, 2020

Настани:

1944  Втора светска војна - Денот Д: Над 155.000 американски, британски и канадски војници се истоваруваат на плажите на Нормандија. Започнува операцијата Оверлорд за продор на сојузниците во западна Европа.

Родени:

1436  Јохан Региомонтан — германски астроном.
1599  Диего Веласкес — шпански сликар.
1606  Пјер Корнеј — француски драмски писател.
1799  Александар Сергеевич Пушкин — руски поет од периодот на романтизмот.
1875  Томас Ман — германски писател.
1898  Ханс Ем — инженер.
1901  Ахмед Сукарно — претседател на Индонезија.
1902  Џорџ Гејлорд Симпсон — американски палеонтолог.
1903  Арам Хачатурјан — ерменски композитор.
1926  Добрила Пуцкова — македонска глумица.
1932  Дејвид Скот — американски астронаут.
1932  Милица Стојанова — македонска глумица.
1934  Алберт II — крал на Белгија.
1935  Грант Грин — американски џез-музичар.
1941  Ладислав Баришиќ — македонски и југословенски ликовен критичар.
1944  Филип Шарп — американски биолог.
1948  Благој Ханџиски — македонски политичар.
1956  Бјорн Борг — шведски тенисер.
1959  Снежана Ѓуришиќ — српска фолк-пејачка.
1960  Стив Ваи — американски рок-гитарист.
1962  Масимо Савиќ — хрватски поп-рок пејач.
1963  Федерико Андахази — аргентински писател.
1969  Фернандо Редондо — аргентински фудбалер.
1972  Норијаки Касаи — јапонски скокач со скии.

Починале:

1832  Џереми Бентам — британски филозоф.
1922  Павел Христов — македонски револуционер.
1929  Рихард Рети — чехословачки шаховски велемајстор.
1946  Герхарт Хауптман — германски драматург.
1961  Карл Густав Јунг — швајцарски психијатар.
1963  Вилијам Базиотес — американски сликар.
1975  Алвин Хансен — американски економист.
1991  Стен Гец — американски џез-музичар.
2005  Ен Бенкрофт — американска глумица.
2012  Владимир Крутов — руски и советски хокеар.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е специјален тип на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Помош за нови соработници — Место за добивање на помош околу уредувањето и за снаоѓање околу Википедија.
  • Селска чешма — Централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Биро за консултации — Служејќи како виртуелни библиотекари, нашите волонтери даваат одговори на вашите прашања од многу области.
  • Портал на заедницата — Проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект - освен на македонски, Википедија е достапна и на над 250 други јазици.
Братски проекти

Википедија е хостирана од Викимедија фондацијата, непрофитна организација која исто така хостира и голем број на други проекти:

Commons-logo.svg
Заедничка ризница
Заедничка медиумска колекција
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Извор на вести со бесплатна содржина
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Бесплатни учебници и прирачници
Wikisource-logo.png
Викиизвор
Библиотека на слободни дела
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Директориум на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Слободни материјали и активности за учење
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-Вики
Координација на проектот „Викимедија“