Википедија:Селска чешма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Селска чешма на Википедија
Централно место за дискусии, прашања и одговори
↓ Кон содржината ↓       ↓ Кон разговорите ↓
Отворете нова тема или прашање
Византиската чешма во с. Винце, Кумановско

За да оставите порака, стиснете на дадената врска подолу, но запомнете:

 • При дискусиите останете смирени, учтиви и културни. Претпоставете добронамерност;
 • Вандализмот бргу се отстранува;
 • Давајте описен наслов на вашиот нов коментар;
 • На крајот од пораката потпишете се со четири тилди (Еве вака: ~~~~). Ова автоматски ќе го потпише Вашето корисничко име и датумот и времето кога е оставена пораката (се потпишуваме на страници за разговор, но не на статии).
За што да ја користите оваа страница?
Кратенки:
ВП:СЧ

Оваа страница е наречена „селска чешма“ затоа што е место каде што читателите и уредувачите можат да се соберат и заедно да дискутираат за било што поврзано со Википедија.

Ве охрабуваме да почнете нов разговор доколку сакате:

 • Да добиете помош околу користењето на Википедија;
 • Да добиете помош околу уредувањето на Википедија;
 • Да дискутирате технички прашања, поврзани со погонот МедијаВики;
 • Да ги дискутирате начелата и напатствијата;
 • Да дадете јавни известување и новости;
 • Да дадете предлози и сугестии;
 • Да оставите конструктивна критика за проектот;
 • Да поставите правописни и граматички прашања и ревизии;
 • Да добиете помош со преводи на поими и имиња од странски јазици;
 • Општо, за сè што е поврзано со Википедија и Википедијанците.

Доколку сакате да дискутирате за некоја статија, ве молиме почнете ја дискусијата на страницата за разговор на самата статија.

Ако барате администраторско внимание (за вандализам на страници, кршење на начела, лични напади и непристојност, уредувачки војни, заштита на страници или други технички работи), поставете го барањето на Википедија:Огласна табла за администратори.

Do not speak Macedonian? Other languages icon.svg

If you are willing to post comments but you do not speak Macedonian, you are welcome to do it on the Village Pump for foreign languages (please visit the Macedonian Wikipedia Embassy to check the language abilities of the community members before choosing the language to post in). Please do not post comments in foreign languages on this page, as it is intended for comments and discussions in Macedonian only. All comments that are posted on this page in a language other than Macedonian will be immediately moved to the Village Pump for foreign languages.

Filing cabinet icon.svg Архиви


Политизирање на Википедија[уреди извор]

Ова не смее да се дозволи! Како прво ние не сме „меѓународна заедница“, второ секакви неинформирани лица може да не вмешаат во политика и трето ние тука претставуваме факти а фактите во овој случај се матни. Избегнете политизирање, совет за сите уредници на Википедија. Ако се продолжи и понатака, ќе се преземаат соодветни мерки. Благодарам.--Никола Стоіаноски 11:25, 30 април 2017 (CEST)

„Ако се продолжи и понатака, ќе се преземаат соодветни мерки“ - освен со оваа реченица, на која не знам што сакаш да кажеш, поддржувам дека треба внимателно да се пристапува на вакви теми, но секако дека не смееме да останеме целосно на страна, односно не може да не ги забележуваме дневните настани. На корисникот Retrohead треба да му се оддаде почит затоа што се нафатил да напише статија, која е неблагодарна задача, а не да му се најавуваат мерки. --Ehrlich91 (разговор) 11:46, 30 април 2017 (CEST)
Се согласувам и со Тони и со Никола и со Снежана дека треба да се биде внимателен со вакви теми и да не се предизвика уредувачка војна. Се согласувам и да се почека некој ден да се појасни работата.--Retrohead (разговор) 11:59, 30 април 2017 (CEST)
Како администратор треба да ги знаеш соодветните мерки, почнувајќи од заштитување, преку бришење па се до блокирање на корисници кои и понатака инсистираат на политизирање. --Никола Стоіаноски 12:03, 30 април 2017 (CEST)
Не сум администратор, но добро ги знам начелата на Википедија. И немам такви овластувања да заклучувам статии и блокирам IP корисници.--Retrohead (разговор) 12:05, 30 април 2017 (CEST)
@MacedonianBoy: Да, Никола, се разбира и добро си поставил, деновиве не ни бев толку достапен на Википедија. Воедно, и самиот Игор веќе се согласи со тебе, дека ќе се почека со официјални податоци. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 12:08, 30 април 2017 (CEST)

Релеватни и прифатливи извори за статиите на Википедија[уреди извор]

Почитувани колеги, Непосреден повод за поставување на оваа тема е бришењето на моето уредување на статијата Филип Петровски од страна на администраторот Виолетова. Веднаш сакам да кажам дека самото бришење не ме тревожи, т.е. воопшто не ми ја повредува суетата. Напротив, имајќи предвид дека не сум искусен уредувач, секогаш прифаќам кога некој ќе ми укаже на грешките што ги правам. Меѓутоа, овде ми се наметнаа некои дилеми за кои барам помош од искусните администратори. Најпрвин, ќе кажам дека уредувањето е избришано поради тоа што е цитирано списанието „Фокус“, а како оправдание за бришењето Виолетова го наведува тоа што цитираната статијата од „Фокус“ не била достапна на Интернет. Значи, прашањето ми е: Што се смета како релевантен и прифатлив цитат (навод, извор) од страна на македонската Википедија? Ве потсетувам дека списанието „Фокус“ излегува во печатена форма и не знаев дека тоа е спорно. Не знаев дека единствениот критериум за вклучување на некој извор е него да го има на интернет. Всушност, дали ваков критериум воопшто постои? Дали тоа значи дека сите уредувања на Википедија може да се повикуваат САМО на извори кои ги има на Интернет? Со други зборови, цитирањето книги, весници и списанија не се дозволени? Дали статиите на Википедија што цитираат печатени книги, весници и списанија (кои не се достапни на Интернет) треба да се избришат како неверодостојни? На пример, што ако цитирате некоја книга (да речеме, Историја на македонскииот народ, издание од 1969 година), која е во печатена форма, т.е. ја нема на интернет? И во тој случај, уредувањето ќе биде избришано, зашто изворот го нема на интернет? Не сум некој искусен уредувач, ама ова навистина не го разбирам. Понатаму, што ако некој уредувач цитира печатена книга? Ако некој администратор не му верува на цитираниот извор, дали уредувачот е должен да достави копија (скенирана или фотокопија) од цитираниот извор? Најпосле, дали на македонската Википедија постои список на забранети, сомнителни и неприфатливи извори (интернет-страници, списанија, книги итн.)? Мислам дека не е лошо ако поискусните администратори дадат насоки за овие прашања. Ви благодарам.ГП (разговор) 19:54, 2 мај 2017 (CEST)

Јас прво мислев дека брише оти го смета Фокус за некредибилен. После сфатив дека барала линк од статијата во Фокус која ја нема на интернет. И јас сум збунет.--Retrohead (разговор) 19:59, 2 мај 2017 (CEST)
1. Може да се цитираат списијанија, за проверка Универзитетската библиотека чува архива на сите списанија издадени во Македонија.--Никола Стоіаноски 20:05, 2 мај 2017 (CEST)
Со сета почит, ГП, ама сметам дека се претерани овие реакции, посебно ако се сеќаваш на дискусијата за текстовите од статии за книжевност кои ги избриша без објаснување? Поздрав - Виолетова (разговор) 20:06, 2 мај 2017 (CEST)
И што сега, си најде статија за реванш? Едноставно кажи си „не бев во право“, провери ја скенираната верзија и толку.--Retrohead (разговор) 20:09, 2 мај 2017 (CEST)
Не ти го разбирам коментарот. Каде не сум била во право? - Виолетова (разговор) 20:12, 2 мај 2017 (CEST)
Во тоа што бришеш верификувана содржина, и кога некој ти го оспорува уредувањето (јас), ревертираш и велиш дека не требало да обезбедиш консензус.--Retrohead (разговор) 20:15, 2 мај 2017 (CEST)
Дискусијата завршува тука. Секоја промена врз текстот на посочената статија и за важноста на информациите разговорајте на страната за разговор. На 3 места се води едно исто муабет. Правилата се јасни. --Никола Стоіаноски 20:13, 2 мај 2017 (CEST)

Прошетка низ Музеј за Википедијанци[уреди извор]

На 4 јуни 2017 (недела) со почеток во 13:30 часот ќе се одржи Вики прошетка низ Музејот на македонската борба во Скопје. Бесплатната прошетка во траење од еден час е резултат на успешната соработка меѓу Здружението ГЛАМ Македонија од Скопје и Музејот. Добредојдени се сите Википедијанци и поддржувачи.

 • Поради тоа што местата се ограничени, потребно е да го најавите своето присуство со порака или на тел: 078 - 416 754. Поздрав - Виолетова (разговор) 13:35, 3 јуни 2017 (CEST)

Проблем со шаблонот за руски јазик[уреди извор]

Приметив кај сите кои го додале во Википедија:Вавилон се појавува "Немате внесено јазици. Погледајте го Шаблон:Вавилон/doc за помош." Кај тие кои го додале користејќи друг код не се појавува овој проблем. Briden (разговор) 06:23, 6 јуни 2017 (CEST)

Инфокутија[уреди извор]

Дали може некој да ми објасни како може да направам инфокутија? Благодарам. Идеологист 18:48, 14 јули 2017 (CEST)

@Идеологист: Обично применуваме веќе направени инфокутии од другите јазични изданија, но може да се направи и целосно нова. Кажи ми за која потреба/тема ти е потребно? --Ehrlich91 (разговор) 20:38, 14 јули 2017 (CEST)
@Ehrlich91: Се работи за инфокутија за лидерите на македонската револуционерна организација односно потребно ми е да изгледаат како инфокутиите за претседатели на држава или премиери единствена промена би требало да е името од пример „Претседател на влада“ во „Лидер на ВМРО“ или нешто во тој стил. Идеологист 21:01, 14 јули 2017 (CEST)
@Ehrlich91: Најдов инфокутија погодна за тоа од Википедија на англиски јазик (се надевам не пречи), ја искористив на страницата за Христо Татарчев па ќе продолжам и на страниците на останатите водачи на ВМРО, се надевам се од тоа е регуларно, поздрав. Идеологист 20:56, 28 јули 2017 (CEST)

Википедија на Твитер[уреди извор]

Дали некој го одржува профилот на Твитер? Гледам последната објава е од 2012, така што може да се обнови со некој нов пост.--Retrohead (разговор) 19:26, 20 јули 2017 (CEST)

Здраво Игор. Профилот едно време го одржуваше FlavrSavr, така што најдобро е самиот да ни одговори дали сè уште го прави тоа. Јас искрено немам увид во таа работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 09:13, 21 јули 2017 (CEST)
Е па ај некој нека го контактира по мејл да каже дали уште планира да го одржува. Ако не, нека каже лозинка и корисничко име па некој друг нека постира содржини. Поздрав.--Retrohead (разговор) 09:42, 21 јули 2017 (CEST)

Напис за Википедија на македонски јазик на Пулс 24[уреди извор]

Почитувани википедијанци, на порталот Пулс 24 денес се појави напис, во кој на многу невкусен начин се наведува дека некој администратор на Википедија на македонски јазик ја вандализирал статијата „Ден на мaкедонската револуционерна борба“, а потоа за истото лице се откриваат информации со политичка заднина. Мислам дека ова е јавен напад врз интегритетот на администраторите на Википедија на македонски јазик и поради тоа ве повикувам да дадете мислење за тоа на кој начин да реагираме како заедница. Ви благодарам.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:32, 9 октомври 2017 (CEST)

Мислам дека треба да се остави да го напише вториот дел од оваа фантастична сторија и да се обелодени „шарениот плукач“. И после да се реагира со напис по медиуми. Не гледам апсолутно ништо спорно околу самата статија и сите уредувања. Ќе се забавувам доколку некако јас сум „дежурниот шарен плукач“ иако моето последно уредување е од 2011. Впрочем може да се види во Историја на статијата, но се сомневам дека во Пулс24 имаат такви напредни познавања. Инаку самиот медиум има нула репутација и читаност. :) --FlavrSavr (разговор) 22:58, 9 октомври 2017 (CEST)
Според порталот, спорен е делот во кој се вели дека „СДСМ била најмногу против прославата, во која се смета дека партискиот роденден на ВМРО-ДПМНЕ не може да се слави како државен празник“, но во самата објава на порталот не пишува дека СДСМ била против прославата, туку дека „Шарениот плукач“ намерно го напишал по нарачка од некого, кое означува дека порталот автоматски ја вади содржината на статијата од контекст и ја споделува онака како што му одговара, за негови „непознати“ цели. Иако целосно на нас поискусните википедијанци ова ни стои смешно, мораме веднаш да реагираме. Според мене, треба во кратки црти да им се објасни како функционира википедија, кој како може да уредува, и дека Википедија не е на некој поединец, кој изразува сопствени ставови, туку дека се темели на извори дадени во пишена форма. (п.с. линкот од Дневник кај мене не го отвара, но постои и друг линк според google)--Тиверополник 23:28, 9 октомври 2017 (CEST).
Доколку мислите дека треба да се реагира до редакцијата и да се спречи да прават будали од себе, by all means, направете го тоа. :) --FlavrSavr (разговор) 00:31, 10 октомври 2017 (CEST)
Па подобро би било да се реагира отколку да се молчи, ако се игнорира ова би излегло дека се сложуваме со нив. Добро, наместо до редакцијата, може преку социјалните мрежи да се објави едно соопштение.--Тиверополник 08:56, 10 октомври 2017 (CEST)
Уф што не би се замарал со ова. Патем, немаат поим како функционира Википедија и кој што уредувал а плукаат. --Никола Стоіаноски 09:08, 10 октомври 2017 (CEST)

ДАРМ предизвик 3[уреди извор]

Од денеска започнува ДАРМ предизвик по трет пат. За правилата, наградите и сè останато ќе најдете на следниот линк. Повелете вклучете се. - Виолетова (разговор) 10:33, 15 ноември 2017 (CET)

Помош при баг во статија[уреди извор]

Во статијава додадов Инфокутија за парк, кога ја проверив пред да ја објавам се беше во ред, сега инфокутијата е низ целата статија, веројатно е некој баг. Ако може некој да ја поправи, ќе му бидам благодарен. Поздрав. Идеологист 20:34, 19 ноември 2017 (CET)

Скорешни промени[уреди извор]

Има некој проблем со покажување, автоматски, на скорешните промени. Треба да исклучам некој филтер или да сменам денови за да ми ги покаже. Во спротивно ми дава празна страница. Чепкал некој низ скриптите?--Никола Стоіаноски 11:12, 20 ноември 2017 (CET)

Да, и јас го имам истиот проблем. --Kiril Simeonovski (разговор) 13:42, 20 ноември 2017 (CET)

И јас сакав да ве прашам за решение. Имаше некое известување од Мета дека вака ќе биде, ама ептен е безвезно сега. Немам воља повеќе да кликнам на скорешни промени. Напорно е--РашоAero-stub img.svg 14:26, 20 ноември 2017 (CET)

Пријавив на медија вики тука . Позз--Никола Стоіаноски 14:27, 20 ноември 2017 (CET)
Hello! Sorry to use English. Помогнете со преводот на вашиот јазик if needed. I'm Trizek, one of the community liaisons. You can ask me if you have some issues using Mediawiki and I'll do my best to help you.
For now, I'm here to help you about that bug. I'm sorry you experience it. I've reported it to the developers and I hope to have it solved soon.
Best, Trizek (WMF) (разговор) 15:31, 20 ноември 2017 (CET)
It is fixed now: it was apparently due to an unbalanced </div> in Mediawiki:RecentChangesText. Trizek (WMF) (разговор) 19:21, 20 ноември 2017 (CET)
Yes, it is fixed now. Thank you - Виолетова (разговор) 20:04, 20 ноември 2017 (CET)

New print to pdf feature for mobile web readers[уреди извор]

CKoerner (WMF) (talk) 23:07, 20 ноември 2017 (CET)