Корисник:Brest/Главна страница, предлог (Јуни/Јули 2007) б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Wbar blue.jpg
Добредојдовте на википедија на македонски јазик, 102.430 статии
Шаблон:Содржина brest
Избрана слика за оваа седмица
Шаблон:Избрана слика за (седмица 42) 2019
Избрана статија за оваа седмица
Шаблон:Избрана статија за (седмица 42) 2019
Дали сте знаеле ...
Маличкото Езеро (долу-десно, јужно од Охридското) на карта од 1887 г.
На денешен ден 14 октомври ...

Настани:

1933  Германија се повлекува од Друштвото на Народите.
1944  Германскиот окупатор изврши масовни убиства во 9 села во Штипско и Кочанско. Најмногу настрадале штипските села Крупиште, каде биле убиени 49 лица, и Горни Балван со убиени 26 лица, како и кочанското село Уларци со убиени 25 лица.
1944  Ослободена е Атина од страна на британската војска.
1981  Потпретседателот Хосни Мубарак е избран за претседател на Египет, една недела по убиството на претседателот Анвар Садат.
1993  Во Њујорк е потпишано заедничко соопштение за воспоставување на дипломатски односи меѓу Република Македонија и Народна Република Кина, на ниво на амбасадори. Потпишувањето е извршено под уставното име.
1994  По Ирската републиканска армија и лојалистичките паравоени единици, објавија општ прекин на воените акции, со што се создадени основните предуслови за почеток на крајот на крвавата Северноирска граѓанска војна.

Родени:

1829  Август Малмстрем — шведски историски сликар.
1890  Двајт Ајзенхауер — американски генерал и политичар.
1919  Димитар Митрев — македонски литературен критичар и есеист, академик, професор на Филозофскиот факултет во Скопје.
1940  Клиф Ричард — англиски поп-музичар.
1958  Томас Долби — англиски поп-музичар.
1959  Ацо Петровиќ — српски кошаркарски тренер.
1960  Стив Крем — британски атлетичар.
1985  Виталиј Фридзон — руски кошаркар.

Починале:

1856  Јохан Каспар Мерцавстро-унгарски гитарист и композитор.
1944  Ервин Ромел — германски фелдмаршал, познат како „Пустинска лисица“ (р.1891).
1958  Николај Заболоцки — советски и руски поет.
1977  Бинг Крозби — американски глумец и пејач, добитник на филмската награда „Оскар“.
1990  Леонард Бернштајнамерикански композитор, пијанист и диригент, познат по музичките нумери во филмотПриказна од Западната страна“.
2010  Беноа Манделбротфранцуско-американски математичар, познат изучувач на фракталите (р. 1924).
2018  Милена Дравиќ — српска и југословенска глумица.
Избран портал за октомври 2019
Шаблон:Избран портал за октомври 2019
Избрана мултимедијална содржина ...
Шаблон:Избрана мултимедијална содржина за (седмица 42) 2019
Викимедиjа проекти
Викиречник
Речник
Викикниги
Бесплатни учебници и прирачници
Викицитат
Збирка цитати
Викиизвор
Библиотека на слободни дела
Викивидови
Директориум на видови
Викивести
Извор на вести со бесплатна содржина
Ризница
Заедничка медиумска колекција
Мета-Вики
Координација на Викимедија проектот

Целосна листа на Вики-јазици • Повеќејазична координација •  Започнување на Википедија на друг јазик •  Викимедија статистики


прикажи ја страницата без посредство на серверска кеш меморија