Макаронезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Макаронезија

Макаронезија е регион во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Европа и Африка кој опфаќа четири архипелази. Овие архипелази припаѓаат на три држави: Шпанија, Португалија и Зелен ’Рт.[1][2][3]

Архипелази[уреди | уреди извор]

Макаронезија[4][5] се состои од четири главни архипелази, кои од север кон југ се:

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 24°15′24″N 22°28′16″W / 24.25667° СГШ; 22.47111° ЗГД / 24.25667; -22.47111