Макаронезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макаронезија

Макаронезија е регион во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Европа и Африка кој опфаќа четири архипелази. Овие архипелази припаѓаат на три држави: Шпанија, Португалија и Зелен ’Рт.[1][2][3]

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името на овој островски регион потекнува од старогрчката фраза „блажени острови“ (μακάρων νῆσοι). Овој поим го користеле древните филозофи и географи за островите западно од Гибралтар.

Архипелази[уреди | уреди извор]

Макаронезија[4][5] се состои од четири главни архипелази, кои од север кон југ се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cape Verde, Country Profile at UCLA African Studies Center
  2. „Canary Islands - Spain“. Архивирано од изворникот на 2015-12-22. Посетено на 2015-12-14.
  3. „Makavol 2010 Teneguia Workshop“ (PDF). Avcan.org. Посетено на 2013-09-02.
  4. Statistics Portugal
  5. Category:ecoregions of Mauritania

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 24°15′24″N 22°28′16″W / 24.25667° СГШ; 22.47111° ЗГД / 24.25667; -22.47111