Ниоба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ниоба (грчки: Νιόβη ) - лик во старогрчката митологија, ќерка на Тантал и сопруга на тебанскиот крал Амфион. Таа имала седум сина и седум ќерки и затоа ѝ се потсмевала на Латона, коај ги родила само Аполон и Дијана. Тие пак, за да ја одмаздат својата мајка, ги убиле сите деца на Ниоба, која од жал се скаменила.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 137.