Кршехир (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Киршехир (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kirsehir
Kırşehir
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kirsehir во Турција
Местоположба на покраината Kirsehir во Турција
ЗемјаТурција
РегионCentral Anatolia
Површина
 • Total6.570 км2 (2.537 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total221.876
 • Густина34,000/км2 (87,000/ми2)
Повик. бр.0386
Рег. таб.40

Киршехир (турски: Kırşehir) е провинција во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Киршехир . Покраината има 238 807 жители (2006) и плоштина од 6570 кв.км. Разделен е на 7 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 39°19′26″N 34°07′45″E / 39.32389° СГШ; 34.12917° ИГД / 39.32389; 34.12917