Кајсери (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Каисери (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kayseri
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kayseri во Турција
Местоположба на покраината Kayseri во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total16.917 км2 (6.532 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.234.651
 • Густина73,000/км2 (190,000/ми2)
Повик. бр.0352
Рег. таб.38

Каисери (турски: Kayseri) е провинција во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Каисери . Покраината има 1 096 088 жители (2006) и плоштина од 16 917 кв.км. Разделен е на 16 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 38°37′30″N 35°49′57″E / 38.62500° СГШ; 35.83250° ИГД / 38.62500; 35.83250