Билеџик (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Билеџик (провинција))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bilecik
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Bilecik во Турција
Местоположба на покраината Bilecik во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Површина
 • Total4,307 км2 (1,663 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total225.381
 • Густина52,000/км2 (140,000/ми2)
Повик. бр.0228
Рег. таб.11

Билеџик (турски: Bilecik) — покраина во северозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Билеџик. Покраината има 198 809 жители (2006) и површина од 4 307 км2. Разделена е на 8 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°06′24″N 30°07′33″E / 40.10667° СГШ; 30.12583° ИГД / 40.10667; 30.12583