Батман (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Батман (провинција))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Batman
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Batman во Турција
Местоположба на покраината Batman во Турција
ЗемјаТурција
РегионSoutheastern Anatolia
Површина
 • Total4.694 км2 (1,812 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total510.200
 • Густина110/км2 (280/ми2)
 • Градскo246.700
Повик. бр.0488
Рег. таб.72

Батман (турски: Batman) е провинција во југоистона Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Батман. Покраината има 518 020 жители (2006) и плоштина од 4 694 кв.км. Разделен е на 6 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 38°04′55″N 41°24′26″E / 38.08194° СГШ; 41.40722° ИГД / 38.08194; 41.40722