Форнјот (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Форнјот
Fornjot-cassini.png
Форнјот снимен од вселенското летало „Касини“ во март 2014 година
Откривање
ОткривачСкот С. Шепард
Дејвид К. Џевит
Јан Т. Клејна
Брајан Г. Марсден
Откриенодекември 2004 година
Ознаки
Изговор/ˈfɔrnjt/
исландски: [ˈfɔ(r)tnˌjouːt]
Наречена по
Форнјот
С 2004 С 8
Орбитални особености 
25.108.000 km
Занесеност0.206
−1490.9 денови
Наклон170.4°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
6+50
30
 kм
(7 or 9.5) ± 0.4? h
24.6

Форнјот (месечина) /ˈfɔrnjt/ или СатурнXLII е третиот најоддалечен природен сателит на Сатурн (по S/2004 S 34 и S/2004 S 26).[1].

Неговото откритие беше објавено од Scott S. Sheppard, David C. Jewitt, Jan Kleyna и Brian G. Marsden на 4 мај 2005 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 година , и 11 март 2005 г.

Има пречник од околу 6 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 23.609 Mm во 1354 d со наклон од 168 ° до еклиптиката (160 ° до екваторот на Сатурн) во ретроградно правец и со ексцентричност од 0,186. Има двосмислен вртежен период од 7 или 9,5 ± 0,4 часа.

Форнјот го добил името по Форнјот, џин во нордиската митологија.

Наводи[уреди | уреди извор]