S/2004 S 31

Од Википедија — слободната енциклопедија
С/2004 С 31
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2019
Ознаки
T522499
Орбитални особености 
17.402.800 km
Занесеност0.242
−853.80 денови
Наклон48.11°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
4+50
30
 km
24.9

С/2004 С 31 е природен сателит на Сатурн и член на Инуитската група[1]

Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит и Јан Клејна на 8 октомври 2019 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 и 22 март 2007 година.

С/2004 С 31 е со пречник од околу 4 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 17,568 Gm за 869,65 дена, со наклон од 48,8° кон еклиптиката, со ексцентричност од 0,240.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn