Сатурн LIX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сатурн LIX
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2019
Ознаки
S/2004 S 27
S8576a
Орбитални особености 
19.776.700 km
Занесеност0.120
−1033.0 days
Наклон167.1°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
6+50
30
 km
24.5

Сатурн LIX , привремено познат како S/2004 S 27, е природен сателит на Сатурн[1].

Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит и Јан Клејна на 7 октомври 2019 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 и 21 март 2007 година.

Сатурн LIX е со пречник од околу 6 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 19,976 Gm за 1054,45 дена, со наклон од 168° кон еклиптиката, во повратна насока и со ексцентричност од 0,122.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn