Пан (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пан
Поглед на Пан од „Касини“ во 2017 г.
Откривање
ОткривачM. Р. Шолтер
Откриено16 јули, 1990
Орбитални особености[1]
133,584.0±0.1 км
Занесеност0.000035±0.000007
0.575050718 d
Наклон0.0010±0.0006°
Месечина наСатурн
Физички особености
Димензии35 × 35 × 23 km[2]
Среден полупречник
15 ± 2 km[2]
Маса4.9 ± 0.7 ×1015 kg[2]
Средна густина
0.36 ± 0.16 g/cm³
0.001 m/s2
~0.006 km/s
синхронизирана
нула
Албедо0.5
Температура~78 K

Пан е месечина на Сатурн, наречена по старогрчкиот бог Пан[3]. Откриен е од Марк Шолтер во 1990 год. при анализа на снимки снимени од Војаџер 2. Пан лежи во Енкеовата пукнатина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Spitale, J. N.; и др. (2006). The orbits of Saturn's small satellites derived from combined historic and Cassini imaging observations. The Astronomical Journal. 132: 692. doi:10.1086/505206.
  2. 2,0 2,1 2,2 Carolyn C. Porco; и др. (2006). Physical Characteristics and Possible Accretionary Origins for Saturn's Small Satellites (PDF). Bulletin of the American Astronomical Society. 37: 768.
  3. IAUC 5347: Satellites of Saturn and Neptune 1991 септември 16 (naming the moon)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Ротирањето на Пан во Енкеовата пукнатина