Калипсо (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Calypso
Калипсо сликан од Касини
(13 февруари, 2010)
Откривање
Откривач
 • Д. Паску
 • П. Сиделман
 • В. Бауми
 • Д. Кари
Откриено13 март, 1980
Ознаки
Орбитални особености
294.619 км
Занесеност0.000
1,887802 д[1]
Наклон1.56° (на сатурновиот екватор)
Месечина наСатурн
Физички особености
Димензии30.2 × 23 × 14 км [2]
Среден полупречник
10,7 ± 0,7 км[2]
синхрона
нула
Албедо1,34 ± 0,10 (геометриско) [3]

Калипсомесечина на Сатурн. Била откриена во 1980, од набљудувања на земјата од страна на Ден Паску, П. Кенет Сиделман, Вилијам А. Баум и Даглас Г. Кари, и била привремено именувана како S/1980 S 25 (25. месечина на Сатурн откриен во 1980).[4] Неколку други објекти биле снимени неколку месеци подоцна како: S/1980 S 29, S/1980 S 30,[5] S/1980 S 32,[6] и S/1981 S 2.[7] Во 1983 месечината била официјално именувана според нимфата Калипсо од старогрчката митологија.[б 1] Познат е и како Сатурн XIV или Тетида Ц.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. NASA Celestia[мртва врска]
 2. 2,0 2,1 Thomas 2010.
 3. Verbiscer French et al. 2007.
 4. IAUC 3496.
 5. IAUC 3549.
 6. IAUC 3605.
 7. IAUC 3593.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.