Метона (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Methone
Methone PIA14633.jpg
Касани слика на водечката страна на Метоне направена на 20.05.2012 година
Откривање
Откритие наCassini Imaging Team [1]
Откритие наJune 1, 2004
Ознаки
Изговор/mɛˈθn/[2]
Именувана по
Μεθώνη Methōnē
Орбитални карактеристики[5]
Епоха June 20, 2004 (JD 2453177.5)
194440±20 kм
Занесување0.0001
1.009573975 d[4]
Наклон0.007°±0.003° (to Saturn's equator)
Месечина наSaturn
Физички карактеристики
Димензии(3.88±0.04) × (2.58±0.08) × (2.42±0.04) km[6]
Среден полупречник
1.45±0.03 kм[6]
Средна густина
0.31+0.05
−0.03
 g/cm3
[6]
synchronous
zero

Метона /m ɛ θ oʊ n i / е многу мал природен сателит на Сатурн кој кружи помеѓу орбитите на Мимас и Енцелад. Откриен е во 2004 година, а во 2012 година бил поблиску сликан од сондата на орбитерот Касини .

Историја[уреди | уреди извор]

Откриена сликаta на Метона на 1 јуни 2004 година[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cassini Imaging Team.
  2. Noah Webster (1884) A Practical Dictionary of the English Language
  3. „JPL (ca. 2008) Cassini Equinox Mission: Methone. Архивирано од изворникот на 2016-04-12. Посетено на 2020-03-05.
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NASA Celestia.
  5. Spitale Jacobson et al. 2006.
  6. 6,0 6,1 6,2 Thomas 2013.
  7. JPL/NASA: Cassini Uncovers New Moon.