S/2007 S 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
С/2007 С 3
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2007
Орбитални особености 
20.518.500 km
Занесеност0.130
−1100 денови
Наклон177.2°
Месечина наСатурн
Физички особености
24.9

С/2007 С 3 е природен сателит на Сатурн.

Неговото откритие било објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џевит, Јан Клејна и Брајан Г. Марсден на 1 мај 2007 година од набљудувања направени помеѓу 18 јануари и 19 април 2007 г.[1]

С/2007 С 3 има дијаметар од околу 5 километри и орбитира околу Сатурн на просечно растојание од 20.518.500 километри за околу 1100 дена, со наклонетост од 177,22° кон еклиптиката, во ретроградно насока и со ексцентричност од 0,130.

Оваа месечина не е видена од нејзиното откривање во 2007 година и моментално се смета за изгубена.

Наводи[уреди | уреди извор]