S/2004 S 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
S/2004 S 3
S2004 S 3 - PIA06115.png
Слика на S/2004 S 3
Откривање
Откриена од Карл Мареј / Научната екипа на Касини
Откриена на 21 јуни, 2004
Орбитални карактеристики
Голема полуоска 140,100 − 140,600 km[1][2][3]
Ексцентричност < 0.002 [4]
Орбитален период 0.62 d
Инклинација блиска на нула
Сателит на Сатурн
Физички карактеристики
Главен дијаметар 3-5 km
Ротационен период веројатно синхронизиран
Осен наклон непознато
Албедо нопознато
Атмосфера нема


S/2004 S 3 е објект кој е забележан во орбитата на планетата Сатурн веднаш позади недворешниот дел на Ф-прстенот на 21 јуни, 2004. Прв го забележал Карл Мареј од Научната екипа на Касини преку слики кои биле сликани од страна на леталото Касини-Хајгенс на 21 јуни, 2004,[3] и објавени на 9 септември, 2004.[5]

Друг објект, S/2004 S 4, е забележан во близина само 5 часа подоцна. Според проценките овој сатурнов сателит би требало да е од 3 до 5 km во дијаметар, и би требало да е овчар-сателит на надворешниот дел од Ф-прстенот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]