Тарвос (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тарвос (месечина)
Анимација на откритие слики направени од CFHT во септември 2000 г.
Откривање
Откриено23 септември 2000 година
Ознаки
Изговор/ˈtɑːrvɒs/
Наречена по
Тарвос Тригаранус
С/2000 С 4
Орбитални особености
Епоха 2000 26.00 февруари
17.983 Gm
Занесеност0.5305
926.2 д (2.63 год)
Наклон33.825
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
15+50
30
 km
10,691 ± 0,001 h
Албедо0.04

Тарвос (месечина) /ˈtɑːrvɒs/, или Сатурн XXI, е напредна неправилна месечина на Сатурн.

Откриен е од Џон Ј. Кавеларс и сор. на 23 септември 2000 година и со оглед на привремената ознака S/2000 S 4.[1]

Името, дадено во август 2003 година, е по Tarvos, божество прикажан како бик бог кој носи три кранови покрај грбот од галски митологија.

Орбита[уреди | уреди извор]

Слики за откривање на Тарвос (заокружени) направени од CFHT

Тарвос кружи околу Сатурн на просечно растојание од 18 милиони km за 926 дена и е со пречник од околу 15 km (претпоставувајќи албедо од 0,04). Има големо орбитално занесување од 0,53.

Тој е член на Галска група неправилни сателити.

Потекло[уреди | уреди извор]

Со слична орбита и прикажување на слична светло-црвена боја, се смета дека Тарвос потекнува од распаѓањето на заедничкиот прогенитор или да биде фрагмент од Албиорикс.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn