S/2006 S 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
С/2006 С 3
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2006
Орбитални особености 
21.408.300 km
Занесеност0.434
−1164.3 денови
Наклон151.7°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
6+50
30
 km
24.6

С/2006 С 3 е природен сателит на Сатурн. Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит, Јан Клејна и Брајан Г. Марсден на 26 јуни 2006 година од набљудувања направени помеѓу јануари и април 2006 година[1].

С/2006 С 3 има пречник од околу 6 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 21.308.400 km за 1160,7 дена, со наклонетост од 152,8° кон еклиптиката, во повратна насока и со занесеност од 0,4707.

Месечината се смета за изгубенаа бидејќи од 2006 година не е видена од нејзиното откривање.

Наводи[уреди | уреди извор]