Енкелад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Позлатена бронзена фигура во градината на Версај, Гаспар Мерси.

Енкелад (грчки: Ἐγκέλαδος) во старогрчката митологија бил еден од гиганатите.

Митологија[уреди | уреди извор]

Бил дете на Тартар и Геа, според Хигин или Уран и Геја според Аполодор[1] и учествувал во гигантомахија каде го убил Зевс со својата молња и го погребал на Етна. Според други автори, го убила Атена од своите кочии и го фрлила на островот Сицилија или го погодил Силен со копје.[2]

Други ликови[уреди | уреди извор]

Еден од Египтидите, сопруг на Амимона, кого таа го убила првата брачна ноќ.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. theoi.com: Enkelados
  2. "Greek Myth Index: Enceladus". Archived from the original on 28. 09. 2010. Посетено на 02. 08. 2010. Unknown parameter |dead-url= ignored (help); Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
  3. theoi.com: Amymone