Егеон (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Три слики од светлиот лак на прстенот Г во кој се наоѓа Егеон, сликите се сликани во временски интервал од 10 минути

Егеон познат и како Сатурн LIII (привремена ознака S/2008 S 1) — месечина на Сатурн. Нејзиното откривање било соопштено од страна на Керолин Порко од тимот за обработка на слики од мисијата Касини на 3 март 2009 година, по набљудувњето на сликите од 15 август 2008 година.[1]

Името го добил според еден од Хекатонхирите, Егеон.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IAU Circular No. 9023“. Архивирано од изворникот на 2019-05-01. Посетено на 2014-12-12.
  2. Jennifer Blue, Saturnian Satellite Named Aegaeon Архивирано на 29 октомври 2013 г., USGS Astrogeology Hot Topics, 5 May 2009