Сатурн LXIV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сатурн LXIV
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2019
Ознаки
S/2004 S 34
Орбитални особености 
24.358.900 km
Занесеност0.267
−1412.5 денови
Наклон165.7°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
3+50
30
 km
25.3

Сатурн LXIV , привремено познат какоS/2004 S 34, е природен сателит на Сатурн. Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит и Јан Клејна на 8 октомври 2019 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 и 21 март 2007 година[1].

Сатурн LXIV е со пречник од околу 3 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 24,299 Gm за 1414,59 дена, со наклон од 166° кон еклиптиката, во повратна насока и со ексцентричност од 0,235.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn