Привремени ознаки во астрономијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Привремена ознака во астрономијата е прифатено именување на астрономските објекти кое се дава веднаш по нивното откривање. Привремената ознака вообичаено се заменува со постојана ознака откако ќе се пресмета орбитата. Кога станува збор за астероидите, толку многу се откриени, што голем дел од нив никогаш нема да се именуваат според името на оној што ги открил.

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]