Хирокин (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хирокин
Откривање
Откриено2004
Ознаки
S/2004 S 19
Орбитални особености [1]
18.437.000 км
Занесување0.333
−931.8 денови
Наклон151.4°
Месечина наСатурн
Физички особености
12,76 ± 0,03 ч[2]
23.5

Хирокин или Сатурн XLIV е месечина на Сатурн. Неговото откритие било објавено од Скот Шепард, Дејвид Џувит, Јан Клејна и Брајан Марсден на 26 јуни 2006 година, од набљудувањата земени меѓу 12 декември 2004 и 30 април 2006 година.

Хироккин има пречник од околу 8 километри,[3] и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 18,168 Mm за 914 дена, при наклон од 153° до еклиптиката (154° до екваторот на Сатурн), во спротивновртечка насока и со ексцентричност од 0,36. За време на четирите набљудувања во март 2013 година, синодскиот вртежен период бил измерен со вселенското летало Касини на приближно 12 часа и 45 минути. Вртежниот период бил подоцна поправен на 12,76 ± 0,03 часа.

Тој бил именуван во април 2007 година, по Хирокин, на џин-жена од нордиската митологија, кој го запловил Хригорни, погребот-брод на Балдр. На латиница првично бил наведен запишан како Hyrokkin, но правописот подоцна бил поправен во Hyrrokkin.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. S.S. Sheppard (2019), Moons of Saturn, Carnegie Science, on line
  2. Denk, T.; Mottola, S. (2019). Cassini Observations of Saturn's Irregular Moons (PDF). 50th Lunar and Planetary Science Conference. Lunar and Planetary Institute.
  3. Rehnberg, Morgan (14 август 2015). „Cassini studies backwards-orbiting moon Hyrrokkin“. Space Exploration Network. SEN. Посетено на 22 октомври 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]