S/2004 S 37

Од Википедија — слободната енциклопедија
С/2004 С 37
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2019
Ознаки
S6055a2
Орбитални особености 
16.003.300 km
Занесеност0.506
−752.88 денови
Наклон164.0°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
4+50
30
 km
25.1

С/2004 С 37 е природен сателит на Сатурн. Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит и Јан Клејна на 8 октомври 2019 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 и 2 февруари 2006 година[1].

С/2004 С 37 има пречник од околу 4 километри, а кружи околу Сатурн на просечно растојание од 15,892 Gm за 748,18 дена, при наклон од 163° кон еклиптиката, во назадна насока и со ексцентричност од 0,497.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn