Сатурн LXV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сатурн LXV
Откривање
ОткривачSheppard et al.
Откриено2019
Ознаки
S/2004 S 35
Орбитални особености 
21.953.200 km
Занесеност0.182
−1208.1 денови
Наклон176.4°
Месечина наСатурн
Физички особености
24.6

Сатурн LXV , привремено познат какоS/2004 S 35, е природен сателит на Сатурн. Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џевит и Јан Клејна на 8 октомври 2019 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 и 25 февруари 2006 година[1].

Сатурн LXV е со дијаметар од околу 5 километри и орбитира околу Сатурн на просечно растојание од 22,412 Gm за 1253,08 дена, со наклон од 177° кон еклиптиката, во ретроградна насока и со ексцентричност од 0,194.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn