Логи (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логи
Откривање
Откриено2006
Ознаки
Наречена по
Логи
S/2006 S 5
Орбитални особености [1]
23.065.000 км
Занесеност0,187
−1312,0 дена
Наклон167,9°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
5+50
30
 км
[2]
6,9 ± ,1? h[2]
24,6

Логи или Сатурн XLVIмесечина на Сатурн. Нејзиното откритие било објавено од страна на Скот Шепард, Дејвид Џуит, Јан Клена и Брајан Марсден на 26 јуни 2006 година, од набљудувањата направени помеѓу јануари и април 2006 година.

Пречникот на Логи е околу 6 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 23.142,0 Мм за 1.314,364 дена, со наклон од 166,5 ° кон еклиптиката (165,3 ° кон екваторот на Сатурн), во повратна насока и со ексцентричност од 0,1390. Има вртежен период од околу 6,9 ± 0,1 часа.[2]

Името го добил во април 2007 година, по Логи, огнен џин од нордиската митологија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. S.S. Sheppard (2019), Moons of Saturn, Carnegie Science, on line
  2. 2,0 2,1 2,2 Denk, T.; Mottola, S. (2019). Cassini Observations of Saturn's Irregular Moons (PDF). 50th Lunar and Planetary Science Conference. Lunar and Planetary Institute.