S/2004 S 6

Од Википедија — слободната енциклопедија
S/2004 S 6

oбјект забележан на 21 јуни 2005 од Cassini, и наречен S/2004 S 6
Откривање
Откриена од Научниот тим на Cassini Архивирано на 20 мај 2011 г.
Откриен на 28 октомври 2004
Орбирални одлики[1]
Епоха 13 април 2005 (JD 2453474.1)
Аксис 140,134 ± 2 km
Занесеност 0.00200 ± 0.00004
Револуционерен период 0.6180116 ± 0.0000004 d
Наклон
кон сатурновиот екватор
0.002 ± 0.001°
месечина на Сатурн
Физички одлики
Прос. пречник < 5 км [1]
Вртежен период синхронизиран
Аксиал непозната
Албедо непознато
Атмосфера нема

S/2004 S 6 е привремено име на правлив објект кој е забележан во орбитата на планетата Сатурн многу блиску до F прстенот. Сѐ уште не е јасно дали тоа е само космичка магла или месечинка или месечина со цврсто јадро.

Првпат е забележан од страна на научниот тим на сликите снимени од Касини-Хајгенс на 28 октомври 2004 г. и заведен е на 8 ноември истата година.[2]

S/2004 S 6 е забележан и во внатрешната и во надворешната страна на F прстенот.[3]

Според досегашните снимки е дојдено до заклучок дека објектот има пречник од 3 до 5 км.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Spitale, J. N.; и др. (2006). The orbits of Saturn's small satellites derived from combined historic and Cassini imaging observations. The Astronomical Journal. 132: 692. doi:10.1086/505206.
  2. IAUC 8432: Satellites and Rings of Saturn 2004 November 8 (claiming recovery of S/2004 S 3 on 17 октомври 2004, in conflict with the later (2006) Spitale |display-authors= et al.)
  3. Charnoz, S.; и др. (2005). Cassini Discovers a Kinematic Spiral Ring Around Saturn. Science. 310: 1300. doi:10.1126/science.1119387. PMID 16311328.
  4. "The determination of the structure of Saturn's F ring by nearby moonlets" Carl D. Murray, Kevin Beurle, Nicholas J. Cooper, Michael W. Evans, Gareth A. Williams & Sébastien Charnoz. Nature, 5 јуни 2008.