Нарви (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нарви (месечина)
Сликата на откритието на Нарви
Откривање
ОткривачСкот С. Шепард и сор.
Откриено11 април2003
Ознаки
Изговор/ˈnɑrvi/
С/2003 С 1
Орбитални особености 
19.226.600 km
Занесеност0.2990
−995.33 денови
Наклон136.803°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
7+50
30
 km
23.8

Нарви (месечина) /ˈnɑrvi/ or Сатурн XXXI е природен сателит на Сатурн.

Откриена е од тим астрономи предводени од Скот С. Шепард во 2003 година и ја доби привремената ознака „S/2003 S 1““.

Опис[уреди | уреди извор]

Нарви е со пречник од околу 7 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 19.371.000 км за 1006.541 дена, со наклонетост од 136,8° кон еклиптиката (109° до екваторот на Сатурн), во насока повратно и со ексцентричност од 0,2990. Вртежниот период на Нарви е 10,21 ± 0,02 часа.

Именување[уреди | уреди извор]

Именуван е во јануари 2005 година по Нарфи, џин во нордиската митологија. Името беше одобрено од Работната група на IAU за номенклатура на планетарен систем на 21 јануари 2005 година.

Надворешна врска[уреди | уреди извор]