Грејп (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Греип (месечина)
Греипснимен од вселенското летало Касини во септември 2015 година
Откривање
ОткривачСкот С. Шепард
Дејвид К. Џуит
Јан Т. Клејна
Брајан Г. Марсден
Откриено2006
Ознаки
Наречена по
Грејпа
С/2006 С 4
Орбитални особености 
18.206.000 km
Занесеност0.326
−921.2 денови
Наклон179.8°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
5+50
30
 km
12,75 ± ,35? х
24.4

Греип (месечина) /ˈɡrp/ или Сатурн LI е природен сателит на Сатурн[1].

Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит, Јан Клејна и Брајан Г. Марсден на 26 јуни 2006 година, од набљудувања направени помеѓу 5 јануари и 1 мај 2006 година..

Греип има пречник од околу 6 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 18.066 Mm за 906.556 дена, со наклон од 172,7° кон еклиптиката (159,2° до екваторот на Сатурн), во повратно насока и со занесеност од 0,3735. Неговиот вртежен период е 12,75 ± 0,35 часа.

Името е по Грејп, џин во нордиската митологија.

Наводи[уреди | уреди извор]