Сатурн LXIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сатурн LXIII
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2019
Ознаки
S/2004 S 33
T514042
Орбитални особености 
23.764.800 km
Занесеност0.417
−1361.5 денови
Наклон161.5°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
4+50
30
 km
25.0

Сатурн LXIII , привремено познат како S/2004 S 33природен сателит на Сатурн. Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит и Јан Клејнана 8 октомври 2019 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 и 22 март 2007 година[1].

Сатурн LXIII е со пречник од околу 4 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 24,168 Gm за 1403,18 дена, со наклон од 160° кон еклиптиката, во повратна насока и со ексцентричност од 0,399.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn