Прејди на содржината

S/2004 S 28

Од Википедија — слободната енциклопедија
С/2004 С 28
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2019
Ознаки
S8386a
Орбитални особености 
21.791.300 km
Занесеност0.133
−1197.2 денови
Наклон171.0°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
4+50
30
 km
24.9

С/2004 С 28 е природен сателит на Сатурн. Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит и Јан Клејна на 7 октомври 2019 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 и 21 март 2007 година[1].

S/2004 S 28 има пречник од околу 4 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 22.020 Gm за 1220,31 дена, со наклон од 170° кон еклиптиката, во назадна насока и со ексцентричност од 0,143.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn