Бестла (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бестла (месечина)
Бестла снимена од вселенското летало Касини во септември 2015 година
Откривање
ОткривачСкот С. Шепард
Дејвид К. Џуит
Јан Т. Клејна
Брајан Г. Марсден
Откриено2004
Ознаки
Изговор/ˈbɛstlə/
S/2004 S 18
Орбитални особености 
20.129.000 km
Занесеност0.521
−1083.6 денови
Наклон145.2°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
7+50
30
 km
14,6238 ± 0,0001 h
23.8

Бестла (месечина) /ˈbɛstlə/ или Сатурн XXXIX е повратно неправилна месечина на Сатурн. Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит, Јан Клејна и Брајан Г. Марсден на 4 мај 2005 година, од набљудувања направени помеѓу 13 декември 2004 и 5 март 2005 година[1].

Опис[уреди | уреди извор]

Бестла е со пречник од околу 7 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 20.192.000 км за 1088 дена, со наклонетост од 147° до еклиптиката (151° до екваторот на Сатурн ), во повратна насока и со занесеност од 0,5145.

Име[уреди | уреди извор]

Оваа месечина го добила името во април 2007 година по Бестла, мраз џинката од Нордиската митологија, која е мајка на Один.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Предлошка:Saturn