Мундилфари (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мундилфари (месечина)
Откривачки слики на Mundilfari (заокружени) направени од CFHT во септември 2000 година
Откривање
ОткривачГладман и др..
Откриено2000
Ознаки
Изговорисландски: [ˈmʏntɪlvarɪ]
Наречена по
Мундилфари
С/2000 С 9
Орбитални особености 
18.685.000 km (18.360.000 km

Мундилфари (месечина), или Сатурн XXV, е природен сателит на Сатурн. Откриен е од Брет Џеј Гладман, и сор. во 2000 година, и со оглед на привремената ознака С/2000 С 9[1].

Мундилфари е со пречник од околу 7 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 18.360 Mm за 928.806 дена, со наклонетост од 170° до еклиптиката (150° до екваторот на Сатурн), во повратно насока и со ексцентричност од 0,198. Неговиот вртежен период е 6,74 ± 0,08 часа.

Мундилфари можеби се формирал од остатоци исфрлени од Фиби од големи удари во одреден момент од историјата на Сончевиот Систем.

Именуван е во август 2003 година од Нордиска митологија, каде што Мундилфари е таткото на божицата Сол (Сонце) и богот Мани (Месечина).

Наводи[уреди | уреди извор]